Black Honda motorcycle parked by a marina with boats in the background, under a blue sky.

Nytt eller brukt- og må det egentlig koste så mye?

Tekst/foro: OA Isdahl

Neida, det må det så absolutt ikke, bruktmarkedet er et satsningsområde for mange forhandlere og motorsykkelen forringes ikke like mye og like raskt som en bil. Hovedsakelig fordi den en en eklere mekanisk innretning, som ikke utsettes for like mye krefter og ikke eksponeres like mye for salt og fuktig klima  som en bil. Motorsyklisten er også gjennomgående flinkere til å ta vare på sykkelen sin enn bilister som gjerne  bruker bilen som et arbeidsredskap. Jeg har venner som kun kjøper brukte sykler og disse kan ofte være ca 40 år gamle. Inntrykket mitt er kjøregleden nesten er større for disse førerne, kanskje har det noe med lidenskap å gjøre!.I tillegg til dette kan eierne som regel gjøre mere selv og ikke være fult så avhengig av spseialutrstyr eller verktøy. Norge er en liten motorsykkelnasjon og får derfor ikke like mange sykler som de stor motorsykkelmarkbedene, det gjør bruktmarkedet enda viktigere.

Men er det risikabelt å kjøpe brukt og hvor raskt forringes en motorsykkel egentlig?

Kjøper du motorsykkel hos en autorisere forhandler som er medlem i forhandlerforeningen (NMCF) så er risikoen gjennomgående lav. Forhandler foreningen har nemlig en autorisasjon som garanterer kundene et definert kvalitetsnivå og muligheter til å reklamere, denne garantien kan du lese mere på NMCF.no. Kjøper du av en privat aktør kan risikoen være litt høyere men det er enkelt å se om en motorsykkel er godt stelt og servicer og vedlikehold er fulgt. Jeg  tester hovedsakelig nye sykler, men lar meg fascinere av bruktmarkedet som over tid byr på større variasjon og mange spennende objekter. For å se nærmere på noe av det som finnes og statusen på noe av det som er tilgjengelig i markedet dro jeg til Motor Centeret på Rud, de har et godt utvalg av sykler og mange spennende objekter.

En brukt Honda er ingen dårlig ide – Hva med denne for eksempel?

Her fant jeg en Honda NC 700 X fra 2013, gått ca 38 500 km som er midt i blinken for en test av slitasje og kvalitet. Denne sykkelen har en DCT kasse (automatgir) og er til salgs for bare 39.900  kroner. Holder kvaliteten forventet nivå er dette utvilsomt en bra pris.

Modellen NC 700 X ble senere oppjustert til 750 kubikk, men akkurat denne modellen som tilnærmet samme effekt men en vesentlig lavere vekt og et mindre chassis har mange fordeler. Modellen har helt optimale ytelsestall, leverer 51 hk, 62 Nm og veier bare 216 kg kjøreklar. For å få plass til det helt geniale lasterommet som sitter der bensintanken normalt sitter på en motorsykkel, er selve bensintanken flyttet inn under setet. Det bidrar til at sykkelen som allerede har en helt super styregeometri også for en bortimot perfekt vektfordeling som gir modellen god balanse og gode kjøreegenskaper. Akkurat denne sykkelen er senket og passer derfor svært godt til litt kortere førere.

Black Honda motorcycle parked on a waterfront promenade with boats in the marina behind it.

Til tross for at sykkelen er 13 år gammel har den  ikke rustskader på karosseri, ramme, braketter eller skruer. Det er ikke unormalt at man finner noe korrosjon på sykler på denne alderen, men her er det ingen ting og det er bra.

Perfekt til hverdag og lengere turer

Personlig digger jeg scooter konsepter som har mange praktiske fordeler, blant annet lastekapasiteten som normalt finnes under settet på en scooter. Denne praktikaliteten har ikke motorsykkelen, men Honda har klart å skape en tilsvarende funksjon ved å flytte tanken inn under setet og bruker heller renken som et stort lasterom. Motoren er i tillegg flyttet lavere for å skape et så stort lasterom som mulig og samtidig senke tyngdepunktet, det har de klart.

Her kan du nemlig få plass til en hel middagshandel på vei hjem, eller en blomst til partneren din som kanskje er litt grinete for at du faktisk har kjøpt motorsykkel. Selv om akkurat dette brukt-objektet er 13 år gammel er den kjøreteknisk å betrakte som ny. Det er ingen tegn til slitasje på ramme, dempere, bremser, sete, motor eller girkasse og status på dekkene er veldig god, disse er nesten nye.

Lakkstatus er også god på akkurat denne sykkelen, ja den er 13 år gammel, men når du kan speile himmelen i lakken på tanken så tenker jeg at dette er helt innafor.

Motoren på denne modellen er en liten perle. Den leverer nok effekt til å ha det innmari morsomt. DCT kassen (automatgiret) fungerer presist, sømløst og behagelig og er den perfekte garantisten for en herlig reise til og fra kontoret eller en lengere tur. I kjøremodus «sport» leverer den tosylindrede motoren et godt skyv og en herlig lyd. Honda er flinke på lyd og lyd er faktisk et element som også er viktig for opplevelse av komfort.  Jeg digger DCT konseptet og på denne sykkelen kan du la maskinen ordne alt selv eller overstyre girkassen med gir-pedaler som sitter helt riktig plassert på venstre styreholk. Opp og nedgiringsbryteren sitter på hver sin side av styreholken og en veldig enkle og behagelige å betjene.

Hele pakken som akkurat dette brukt-objektet tilbyr er derfor ganske enestående. Alt det tekniske fungerer akkurat like godt som på en ny sykkel. Det er typisk Honda, Effektleveransene er strålende og kjøreegenskapen er både komfortable og morsomme. Dette er selvfølgelig ikke noen pulverbombe, men for vanlige folk er dette mer enn nok, det er få som har ferdigheter til å utfordre dette materiellet og som ellers er det førerens begrensninger det hele henger på. En god fører kjører godt og effektivt på hva som helst.

Denne sykkelen har en farget vindskjerm med en vind deflektor som passer på at vindstrømmen brytes ikke treffer hjelmen, ser bra ut gjør det også.

I tillegg til alt dette er NC 700 X en skikkelig gjerrigknark på drivstoff, hvilket i disse dager faktisk er et viktig poeng. Denne sykkelen er som nevnt senket hvilket gjør den tilgjengelig for en større førergruppe, Ergonomisk fungerer dette veldig bra, sittekomforten er høy og i kombinasjon med de tekniske leveransene blir prisen på skarve 39 900 kroner en «kjempe-deal». Du får knapt nok en elektrisk tråsykkel for den prisen og tar du bruksområde med i betraktningen så er dette derfor et veldig godt tilbud.
Honda NC 700 X passer til alt, den er på mange måter verdens beste pendlerkompis og du kan dra på lange og spennende opplevelsesreiser og ha det både morsomt og bra til en veldig lav drftskostnad.

Det spesielt morsomme med motorsykler er…..

Så akkurat i dette tilfellet så kan jeg bare konstantere at objektet glatt passerte funksjonstestene min og det er ingen tvil om at denne Hondaen til 39 900 kroner er et festlig og prakts verktøy til både hverdag og fest, til tross for at den faktisk er 13 år gammel. Jeg synes personlig det er veldig morsomt å se at mange har så stor glede av å kjøre brukt og ofte finner svært mye kjøreglede til en svært lav kostnad.

Honda bruker ikke alltid komponenter fra øverste hylle og det er greit. Men de bruker gode komponenter med gode ytelser, som er gode nok og som leverer det de skal, holder leveransene sine over tid og holder også kostnadene nede  Det er viktig når man skal kjøpe brukt.

I dette tilfellet er Motor Centeret medlem av forhandlerforeningen NMCF og du vil derfor nyte godt av forhandlerautorisasjonen og den tryggheten den gir for kunden.

Så NC 700 X fra 2013 til 39 900 kroner – «I like» og den står klar for deg hos Motor Centeret på Rud.