Rute 14
Til lands og til vanns - opplev Telemarkskanalen
Dette er en tur hvor fantastiske kjøreopplevelser kombineres med en flott båtreise på Telemarkskanalen. Turen starter etter en nydelig frokost på Straand Hotel, går først i flott skogsterreng før man parkerer for å nyte en flott opplevelse på Telemarkskanalen. Motorsykkelen parkeres på Ulefoss og det hele starter med en busstur til Lunde for så å ta båten tilbake til Ulefoss gjennom indrefileten av kanalen. Turen avsluttes med noe av det beste kjøreterrenget vi kan tilby, hvor kjøreturen langs Flåvatn og avslutningen opp Kviteseidkleivene gir en flott ramme rundt det hele før after-drive på terrassen.
Fantastiske kjøreopplevelser kombinert med en flott båtreise på Telemarkskanalen.
Denne turen anbefales også som en fin opplevelse på vei til eller fra Straand Hotel., dersom man ønsker å kombinere dette med en tur på Telemarkskanalen.
Rute 14 – Til lands og til vanns
Kjøreturen starter langs Nisser til Steane, hvor du svinger av mot Drangedal i kupert, svingete skogsterreng. I Bostrak er det mulig med en benstrekk og hyggelig besøk hos Sputnik ved hans museum der. Fra Drangedal kjøres det videre mot Kjelldal sluser og Ulefoss hvor motorsykkelen parkeres (gratis). Fra Ulefoss tar du buss til Lunde, hvor du stiger om bord på kanalbåtene på Telemarkskanalen for en imponerende seilas langs Europas «åttende underverk» som kanalen ble kalt når den åpnet i 1892. Det anbefales å spise lunsj om bord på båten, alternativt anbefales det lunsj på Spiseriet Øvre Verket hvis det blir for lenge å vente til man er om bord. Fra Ulefoss kjøres den gamle Fjågesundvegen langs Telemarkskanalen, som er en av våre absolutte mest populære tivoliveier. Ved Kviteseid gamle kyrkje, som ble bygd rundt år 1260, går turen videre inn i de populære kviteseidkleivene hvor turen avsluttes med bratte, svingete stigninger og hårnålssvinger tilbake til Straand Hotel. Kan det friste med afterdrive på terrassen?
Ruteforslag (Sesongen 2021):
Kl 12.35 avgang med kanalbuss fra Ulefoss sluser bussholdeplass
Kl 13.00 ankomst Lunde sluse. Ca. 200 meter å gå fra bussholdeplassen til slusa.
Kl 13.25 (eller 13.45*) avgang med kanalbåt fra Lunde sluse
Kl 15.20 (eller 16.00*) ankomst Ulefoss sluser
Se mer detaljer og book båtreisen på Telemarkskanalens hjemmeside: https://www.booktelemark.no/halvdagstur-ulefoss-lunde-ulefoss-buss-forst
Hvordan kan jeg navigere de anbefalte rutene?
Dette kommer først og fremst an på om du har montert en GPS, navigerer etter App på mobiltelefonen eller foretrekker papirutskrift i tankbaggen. Her beskriver vi de vanligste arbeidsflytene:
- Last ned GPX filen for ruten du ønsker til din datamaskin
- Importer filen til ditt ruteplanleggingsverktøy (F.eks. Garmin’s Basecamp eller Tom Tom’s MyDrive)
- Eksporter ruten til din GPS på vanlig mate
- Sjekk at ruten kalkulerer riktig i din GPS (Det anbefales at GPS er satt til å velge raskeste rute og evt. unngåelser skrudd av for at ruten skal kalkuleres som beskrevet.)
- God tur!
- Last ned GPX filen for ruten du ønsker til din mobiltelefon
- Send/åpne filen i App’n som tilhører din GPS modell (F.eks. Garmin’s Drive eller Tom Tom’s MyDrive)
- Send ruten til din GPS (følg instruksjoner som kommer med din GPS og App)
- Sjekk at ruten kalkulerer riktig i din GPS (Det anbefales at GPS er satt til å velge raskeste rute og evt. unngåelser skrudd av for at ruten skal kalkuleres som beskrevet.)
- God tur!
- Last ned GPX filen for ruten du ønsker til din mobiltelefon
- Send/åpne filen i din navigasjons App (F.eks. Calimoto eller Detecht)
- Sjekk at ruten kalkulerer riktig i din App (Det anbefales at innstillinger er satt til å velge raskeste rute og evt. unngåelser skrudd av for at ruten skal kalkuleres som beskrevet.)
- God tur!
- Klikk på linken i Google kartet på hjemmesiden som åpner kartet i nytt vindu
- Skriv ut kartet, med eller uten full beskrivelse
- God tur!